تور داخلی

گاهی دلتان می­خواهد به دل تاریخ به گذشته ­های دور سفر کنید. گاهی در دل طبیعت بنشیند و نظاره­ گر زیبایی­ های خلقت باشید. گاهی نیز دلتان می­خواهد دل و جانتان را صفا دهید و به آرامش وصف ناپذیر برسید. راستی تاکنون به این مسئله فکر کردید سفر به دل تاریخ، گشت و گذار در دل طبیعت و یا صفا دادن به جان و دل در کنار دوستانی از جنس خودتان تا چه اندازه می­تواند دلپذیر باشد و لذت سفر را به کامتان شیرین کند؟ بدون شک خاطرات چنین سفرهایی تا مدت­ها در ذهنتان باقی خواهد ماند و از آنها به عنوان خاطراتی خوش یاد خواهید کرد. استفاده از تورهای مسافرتی چه تور داخلی و چه تور خارجی این امکان را برای شما فراهم می­آورد تا بتوانید چنین سفرهایی را تجربه کنید و هم از بودن در کنار دوستان جدید و یا دوستان قدیمی خود لذت ببرید و هم به راحتی به دل تاریخ سفر کنید، در طبیعت گشت و گذار کنید و به جان و دلتان صفا دهید. ما در این نوشتار سعی کردیم شما را با تور داخلی بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید با آگاهی و شناخت کافی دست به انتخاب زده و تجربه بهترین و لذت بخشترین سفرها را برای خود رقم بزنید. پس تا پایان این نوشتار با شهر تور همراه باشید.

 

تور داخلی

شاید اولین سوالی که در مورد تورها برایتان پیش بیاید این باشد که: ” تور چیست و چرا بهتر است برای مسافرت از تورها استفاده کرد؟

کلمه تور که واژه توریسم نیز از آن گرفته شده است، به معنای گشت و گذار می­باشد. در تعریفی از تور چنین آمده است که ” تور سفر از قبل تعیین شده­ای است که توسط دفاتر مسافرتی تهیه می­شود و در اختیار گردشگران قرار می­گیرد.” طبق این تعریف تور یک سفر برنامه­ریزی شده است که از محل  کار و یا زندگی گردشگر شروع می­شود و به منظور تفریح، گشت و گذار و آموختن یک مقصد ختم می­شود. در صنعت گردشگری تور به مجموعه فعالیت­هایی که شامل حمل ونقل، اقامت، گشت، تغذیه و …می­باشد، گفته می­شود که توسط آژانس­های مسافرتی برای فرد یا افرادی به شکل یک بسته سفر ارائه می­شود. بسته سفر نیز شامل حمل و نقل که می­تواند به صورت حمل و نقل ریلی، جاده­ای، هوایی و یا دریایی باشد، محل اقامت مسافران و گردشگران که می­تواند زائرسرا، هتل، مهمانپذیز، متل، استراحتگاه، خوابگاه­های دانشجویی و … باشد، غذا که می­تواند خدمات آن در رستوران­های مجلل، بوفه ­ها، رستوران­های غذای سریع و … ارائه شود و گشت که می­تواند بازدید از جاذبه­ های تاریخی – فرهنگی، طبیعی، قومی و یا امامزاده ­ها و بقاع متبرکه باشد، می­باشد. از جمله دلایل استفاده از تور هم می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سفر به صورت گروهی انجام می­شود، لذا انتخاب بهترین مکان­ها برای گشت و گذار مشکل و گیج کننده نخواهد بود. گروه نیز می­تواند از افراد جدیدی تشکیل شده باشد که به قصد سفر به مکان مشترک گرد هم جمع شده­اند یا می­تواند متشکل از دوستان قدیمی باشد که تصمیم گرفته­اند سفری مشترک را تجربه کنند و یا این که می­تواند ترکیبی از هر دو باشد.
 2. سفر بدون هیچ استرسی انجام می­شود، چرا که مدیر تور مسئول برنامه ­ریزی دقیق جابجایی­ها و رفع هر گونه مشکل احتمالی پیش آمده است، لذا تنها وظیفه گردشگران لذت بردن از سفر است.
 3. سفر برای گردشگران بدون هیچ دغدغه­ای انجام ­می­شود. در سفرهایی که به تنهایی انجام می­شود، خود فرد مسئول تمامی اقدامات مربوط به سفر همچون چگونگی حمل و نقل، مشخص کردن محل اقامت، تهیه غذا، یافتن مکان­های جدید برای گشت و گذار و … است که این عوامل به میزان زیادی از لذت سفر می­کاهد. حال آن که در سفر با استفاده از تورها چه تور داخلی و چه تور خارجی گرشگران هیچ کدام از دغدغه­ های فوق را ندارند، لذا سفر برای آنها دلپذیرتر همراه با خیالی آسوده­تر خواهد بود.
 4.  امکان سفر به مکان­های کمتر شناخته شده فراهم می­شود، چرا که راهنمای تور که کارش به طور تخصصی گشت و گذار در مکان­های مختلف و شناسایی بهترین، دیدنی­ترین و کمتر شناخته شده­ترین مکان­هاست و تجربه سفرهای بسیاری را دارد، می­تواند گردشگران را به چنین مکان­هایی برده و آنها را از وجود چنین مکان­هایی هم باخبر کند و هم آشنا.
 5. امکان یادگیری بیشتر را فراهم می­آورد، چرا که سفر به صورت گروهی انجام می­شود و هر گروه متشکل از افرادی است که هر کدام در زمینه و یا زمینه­هایی خاص اطاعات دارند. وقتی سر صحبت با هر کدام از اعضای گروه باز شود، کلی اطاعات رد و بدل می­شود که می­تواند تاثیر به سزایی در میزان یادگیری افراد داشته باشد.
 6. هر کدام از اعضای گروه برای خود دوستان جدیدی پیدا می­کنند که بعدها این دوستی­ها می­تواند منجر به ایجاد ارتباط کاری، ارتباط تجاری، ارتباط خانوادگی و … شود.
 7. امنیت سفر افزایش می­یابد، چرا که سفر به صورت گروهی و همراه با لیدری انجام می­شود که تجربه­ های بسیاری در این زمینه دارد. از طرفی رفع خطرات احتمالی پیش آمده در سفرهای گروهی راحت­تر دفع می­شود، چرا که اعضای گروه هنگام پیش آمدن خطر دست در دست هم می­دهند و با کمک هم خطر را رفع می­کنند.
 8. هزینه­های سفر به میزان زیادی کاهش می­یابد، چرا که راهنمای تور می­تواند در برخی از فعالیت­ها تخفیف گروهی بگیرد و هزینه­ های سفر را برای گردشگران کاهش دهد.

همانطور که قبلاً نیز ذکر کردیم، موارد فوق از جمله دلایلی هستند که استفاده از انواع تورها را چه تور داخلی و چه تور خارجی توجیه می­نمایند. لذا برای این که بتوانید در سفرها از مزایای فوق برخوردار شوید می­توانید از این تورها استفاده کنید.

 

تورها ارائه دهنده چه خدماتی هستند؟

بعد از این که با مزایای استفاده از تورها آشنا شدید ممکن است از خود بپرسید” در حالت کلی تورها ارائه دهنده چه خدماتی هستند؟”  تورها ارائه دهنده خدماتی همچون تهیه بلیط رفت و برگشت، اخذ ویزا، رزرو هتل، حمل و نقل مسافران، تعیین مکان اسکان گردشگران و تهیه و تدارک غذا برای گردشگران می­باشند.

 

به چه تورهایی تور داخلی گفته می­شود؟

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، کلمه تور به معنای گشت و گذار است. منظور از کلمه داخلی نیز درون یک کشور و داخل مرزهای آن است. بنابراین تور داخلی به معنای گشت و گذار در داخل کشور گردشگران و مسافران می­باشد. در واقع به گشت و گذار بین شهرهای یک کشور تور داخلی گفته می­شود.

تور داخلی نیز می­تواند شامل تورهای فرهنگی – تاریخی، تورهای طبیعت گردی، تورهای زیارتی، تورهای تفریحی و … باشد که به اختصار به توضیح هر یک می­پردازیم:

 • تورهای فرهنگی – تاریخی

در این نوع تورها مسافران و گردشگران به دنبال سفر در دل تاریخ و یادگیری در مورد فرهنگ مردمان آن خطه چه در گذشته و چه در زمان حال هستند.

 • تورهای طبیعت گردی

در این نوع تورها گردشگران به منظور بازدید از مناطق طبیعی دست نخورده و غیر مسکونی سفر می­نمایند. البته نوع دیگری از تورهای طبیعت گردی وجود دارد که به آن تورهای ماجراجویانه گفته می­شود. در تورهای ماجراجویانه هدف ایجاد هیجان برای گردشگران است. این گونه تورها می­تواند شامل تنگه نوردی در تنگه­های کمتر شناخته شده، دوچرخه سواری در جاده ­های سخت و ناهموار، قایق سواری در رودهای خروشان و … باشد.

 • تورهای زیارتی

در این نوع تورها که در ایران جزء محبوبترین و پرطرفدارترین تورها به شمار می­روند، گردشگران و مسافران به منظور زیارت بقاع متبرکه و امامزاده­ ها مسافرت می­نمایند.

 • تورهای تفریحی

در تورهای تفریحی که به آن تورهای انبوه نیز گفته می­شود و بیشتر فعالیت­های آن در تعطیلات ایام سال است، بیشتر مسافران و گردشگران به منظور تفریح در سواحل دریاها مسافرت می­نمایند.

لازم به ذکر است که نوعی دیگری از تورها وجود دارد که به آن تورهای مبتنی بر رویداد گفته می­شود. در این نوع تورها گردشگران و مسافران به منظور بازدید از جشنواره­های کوچک محلی، مسابقات جهانی المپیک، جشنواره­های فیلم و موسیقی، مسابقات جام جهانی فوتبال و رویدادهایی از این دست مسافرت می­نمایند.

 

تور داخلی شهرهای ایران

از آنجایی که ایران سرزمینی پر از نقش و نگار است و در جای جای آن آثاری از فرهنگ و تمدن به چشم می­خورد و نیز از تنوع آب و هوایی برخوردار است و به همین دلیل دارای جاذبه ­های طبیعی فراوانی می­باشد، لذا می­تواند گزینه مناسبی برای گشت و گذار در کنار اعضای خانواده به شمار رود. خرید تور داخلی و سفر در کنار اعضای خانواده و یا دوستان قدیمی و جدید می­تواند تجربه لذت بخشی باشد که خاطرات آن تا سال­ها در ذهن­ها باقی خواهد ماند. اگر شما نیز دوست دارید جزء کسانی باشید که خاطرات چنین سفرهایی را در ذهنتان ثبت نمایید، پیشنهاد ما به شما این است که تور داخلی هر شهری را که دوست دارید و علاقه­مند به آن هستید خریداری نمایید و خاطرات داشتن چنین سفرهایی را برای خود رقم بزنید. در این قسمت ما می­خواهیم شما را با تور داخلی که بین مردم بسیار محبوب و پرطرفدار می­باشد، آشنا نماییم تا بتوانید با توسل به آن دست به انتخابی بهتر و آگاهانه ­تر زنید. از جمله تور داخلی محبوب و پرطرفدار بین مردم تور داخلی شهرهای زیر می­باشد:

 1. تور مشهد

تور داخلی شهر مشهد به علت این که بارگاه امام هشتم شیعیان امام رضا (ع) در آنجا قرار دارد، از جمله تور داخلی پرطرفدار در بین مردم ایران است. مردم ایران همه ساله و در فصل­های مختلف در بارگاه حضرت رضا (ع) حضور می­یابند و به آن امام بزرگوار عرض ادب می­کنند. علاوه بر آن شهر مشهد به عنوان پایتخت مذهبی ایران اسلامی، مقبره شیخ بهایی، مدرسه عباسقلی خان، گنبد خشتی آرامگاه آجری امامزاده محمد، گنبد سبز، گنجینه باغ نادری ( آرامگاه نادر)، باغ هارونیه، پارک جنگلی وکیل آباد، سرزمین موج­های آبی، سرزمین پروفسور بازیما، پارک کوهسنگی، خانه داروغه و … را در خود جای داده است، لذا تور داخلی آن هم می­تواند به عنوان تور زیارتی و هم به عنوان تور تاریخی – فرهنگی مطرح شود.

 1. تور سرعین

چشمه ­های آبگرم همچون آبگرم سبلان و آبگرم گاومیش گلی، روستای آلوارس، دره گلستان، آبشار ورگه سران، روستای تاریخی کنزق، تورش سویی و تپه باستانی آناهیتا تنها بخشی از جاذبه­ های طبیعی شهر سرعین می­باشند که دست در دست هم داده­اند تا تور داخلی این شهر را نیز به یکی از تورهای داخلی پرطرفدار تبدیل نمایند. درضمن چشیدن طعم بی­نظیر آش دوغ سرعین و نیز صرف صبحانه کامل با عسل و سرشیر سرعین نیز در جذب گردشگر و مسافر به این مکان زیبا و بکر بی­تأثیر نیست.

 1. تور کاشان

شهر کاشان با آن بازار سنتی زیبایش، با آن حمام و باغ فین تاریخی­اش، با آن خانه ­های بروجردی ­ها، عباسیان و طباطبایی­ های قدیمی­ اش، با آن مسجد آقا بزرگ باشکوهش، با آن آتشکده نیاسر چهار طاقش و با آن جشنواره گلاب­گیری پر از عطر و بویش از جمله شهرهایی است که همواره پذیرای خیل عظیمی از گردشگران و مسافران می­باشد. لذا تور داخلی این شهر نیز یکی از تورهای داخلی پرطرفدار به شمار می­آید.

 1. تور جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر شاهرود یکی از قدیمی­ترین جنگل­های دنیا، برجای مانده از دوران ژوراسیک با قدمتی میلیون ساله و پوشش گیاهی و جانوری متنوع که ابرها آن را در آغوش گرفته­اند، یکی از بهترین و زیباترین جاذبه­های طبیعی است که از حق نگذریم حداقل یک بار ارزش دیدن را دارد. تور جنگل ابر با آن ویژگی­های خاص و جذابش از جمله تور داخلی پرطرفدار محسوب می­شود که می­تواند تجربه سفری خاص و منحصر به فرد را برای هر گردشگری به ارمغان بیاورد.

 1. تور شیراز

گهواره دید، خانه صالحی، کانسروای فیل، آب انبار وکیل، کاروانسرای گمرک، محله سنگ سیاه، خانه شاپوری، کلیسای تجلیل مسیح قلات، کلیسای شمعون غیور، باغ مینو، نقش رجب، مدرسه منصوریه، موزه موسیقی شیراز، آرامگاه بابا کوهی، خانه توکلی، قلعه ککا، بارگاه حضرت شاهچراغ، مسجد وکیل، پاسارگاد و تخت جمشید تنها بخشی از جاذبه ­های تاریخی و طبیعی شهر شعر و ادب شیراز است که تور داخلی آن را به یکی از تورهای داخلی پرطرفدار در بین مردم تبدیل کرده است.

 1. تور اصفهان

شهر اصفهان نیز با آثار تاریخی بی­نظیر و منحصر به فردش همچون میدان نقش جهان، عمارت عالی قاپو، مسجد جامع، پل سی و سی پل، پل خواجو، منارجنبان، سردر و بازار قیصریه،  مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام، عمارت هشت بهشت و کاخ چهل ستون از دیگر شهرهایی است که تور داخلی آن جزء پرطرفدارترین تورهای داخلی ایران به شمار می­رود.

تور رفتینگ شهر کرد، تور دریاچه الیمالات و ساحل محمود آباد، تور تبریز، تور ارومیه، تور هفت آبشار و … نیز از دیگر تورهای داخلی می­باشند که می­توانید با توجه به ذوق، سلیقه و علاقه خودتان در یکی آنها شرکت کنید و از سفرهای لذت بخش و هیجان انگیز لذت ببرید.

دیدگاه

پاسخی بگذارید